Wszystko o piekarnikach: informacje, opinie, opisy, recenzje, nowości, oceny, rankingi, zdjęcia...

> Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze piekarnika

Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze piekarnika

Istnieją parametry i cechy piekarników, które powinny zwrócić naszą szczególną uwagę przed zakupem. Względy ekonomiczne, ochrony środowiska, sposoby utrzymania w czystości tych urządzeń, bezpieczeństwo użytkowania, estetyka, wyposażenie i wreszcie funkcjonalność, to najistotniejsze z nich.

Klasa efektywności energetycznej

Ważnym parametrem jest klasa efektywności energetycznej. Klasa energetyczna A, do której należy większość dostępnych na rynku piekarników, zapewni nam relatywnie niskie opłaty za energię elektryczną. Oprócz tego, wybierając urządzenie w tej klasie, mamy swój wkład w ochronę środowiska naturalnego. Producenci w niektórych modelach piekarników sięgają po jeszcze bardziej optymalne parametry energetyczne. Klasy energetyczne A-10%, A-20%, a nawet A-30%, kwalifikują urządzenia jako wybitnie energooszczędne i ekologiczne. Najnowsze technologie, jakich użyto do ich produkcji, pozwalają zużywać im o 10%, 20%, 30% energii mniej niż produktom w klasie energetycznej A.

Sposób czyszczenia

Przeglądając oferty piekarników, wydaje się, że producenci sprzętu AGD za punkt honoru przyjęli sobie ułatwienie klientom utrzymania w czystości tych urządzeń. Dostępne opcje i rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne, służące temu celowi, mogą przyprawić o zawrót głowy. Omówimy zatem, po kolei, najczęściej stosowane.

Katalityczne ściany

Niektóre piekarniki posiadają ciekawe rozwiązanie technologiczne, które sprawia, że zapachy i tłuszcz są pochłaniane przez pokryte emalią katalityczną ściany urządzenia. Porowata powierzchnia ścian sprawia, że czyszczą się one samoczynnie, pochłaniając i przekształcając zapachy i tłuszcz w parę i dwutlenek węgla.

Czyszczenie pyrolityczne

Wszyscy wiemy jak uciążliwe i czasochłonne jest usuwanie spalonego tłuszczu i osadów ze wszystkich zakamarków wnętrza piekarnika. Niektóre modele z funkcją pyrolizy, umożliwiają pozbycie się tego problemu na zawsze. Trwający ponad 100 minut program czyszczenia pyrolitycznego spala w temperaturze 500°C nieusuwalne w inny sposób plamy na popiół. Po zakończeniu cyklu, usuwamy popiół za pomocą ściereczki, bez używania detergentów. Jeśli piekarnik zabrudzony jest mniej drastycznie, możemy użyć trwającego krócej programu czyszczenia. Ta krótsza opcja czyszczenia pyrolitycznego pozwala zaoszczędzić nawet do 25% energii elektrycznej. Bywa, że modele wyposażone są w system automatycznego określania stopnia zabrudzenia piekarnika i dobierania do tego odpowiedniego czasu czyszczenia pyrolitycznego. Dym i zapachy usuwane są przez filtr antyzapachowy z katalizatorem oparów.

Czyszczenie z użyciem pary

Innym ciekawym sposobem czyszczenia jest wykorzystanie do tego celu pary wodnej. Systemy, wykorzystujące parę, pomagają nam bezwysiłkowo usunąć zapieczony tłuszcz z wnętrza urządzenia. Za pomocą skropienia niewielką ilością wody wnętrza i włączeniu odpowiedniej funkcji, jesteśmy w stanie w ciągu pół godziny, bez naszej gwałtownej interwencji manualnej, usunąć nieczystości z piekarnika. Para zmiękcza brud i tłuszcz, dzięki czemu, po zakończeniu procesu możemy usunąć je łatwo, używając miękkiej szmatki.

Inne higieniczne tricki

Często producenci stosują dodatkowo inne rozwiązania, pomagające utrzymać w higienie piekarnik. Na przykład projektują konstrukcję wnętrza urządzenia, wykorzystując zaokrąglenia, łuki i łagodne załamania zamiast ostrych kątów. Znacznie łatwiej jest wyczyścić zabrudzony piekarnik, kiedy nie musimy wyskrobywać zabrudzeń z niewygodnych zakamarków.

Dużym atutem niektórych piekarników są szklane, jednolite drzwi, w które je zaopatrzono. Drzwi, zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz pozbawione śrub i załamań, szybko i łatwo mogą zostać umyte.

Dodatkowo, wnętrze piekarnika bywa powlekane specjalną emalią. Emalia ta eliminuje ryzyko, że potrawy przywrą do piekarnika. Tym samym czyszczenie urządzenia staje się banalnie proste. Oprócz tego, specjalna powierzchnia jest bardziej odporna na działanie kwasów i mniej podatna na działanie wysokiej temperatury.

Zdarza się, że piekarnik posiada wyjmowane z drzwiczek szyby. Drzwi piekarnika wtedy są tak skonstruowane, aby w łatwy sposób zdemontować szybę, bez konieczności wyjmowania całych drzwi. Mocowanie szyby za pomocą klipsów umożliwia takie rozwiązanie. Dzięki temu bardzo łatwo jest utrzymać piekarnik w czystości. Standardem niemalże stały się zdejmowane drabinki boczne. Dzięki temu można łatwo oczyścić wnętrze urządzenia.

Producenci wyposażają piekarniki w specjalne powłoki oleofobiczne. Powłoką tą pokryte są szklane drzwi od wewnętrznej strony piekarnika, dzięki czemu są niewiarygodnie odporne na tłuste zabrudzenia i znacznie dłużej zachowują pierwotną czystość. Użytkownik nie musi już mozolnie usuwać pozostałości z pieczenia z drzwi piekarnika. Jest to zarówno oszczędność czasu jak i pieniędzy. Nie jesteśmy zmuszeni poświęcać kilku godzin, by za pomocą drogich i nie zawsze skutecznych i zdrowych środków chemicznych usuwać zapieczony tłuszcz. Drzwi wystarczy przetrzeć miękką ściereczką raz na kilkadziesiąt użyć piekarnika.

Bezpieczeństwo

Piekarnik parzy. Tak dawniej, lapidarnie i zgodnie z prawdą, matki ostrzegały swoje pociechy przed zbliżaniem się do pracującego piekarnika. Dziś na szczęście nie musimy już obawiać się, że ciekawskie dziecięce łapki ucierpią w spotkaniu z szybą tego urządzenia. Firmy produkujące AGD stosują przeróżne technologie, aby chronić nasze bezpieczeństwo, kiedy piekarnik piecze.

Zimne drzwi

To zabezpieczenie docenią wszyscy. Kilka warstw pełnego szkła, z jakich zbudowano drzwi, zabezpieczają ich rozgrzanie przed temperaturą powyżej 70°C nawet podczas czyszczenia pyrolitycznego, kiedy temperatura wewnątrz piekarnika dochodzi do 500°C.

Pomiędzy szybami utworzone są komory powietrza, pomagające wyizolować ciepło tak, aby pozostało ono tylko w piekarniku. Drzwi dzięki temu pozostają zimne, co ma niebagatelne znaczenie jeśli chodzi na przykład o bezpieczeństwo dzieci, przebywających w pobliżu pracującego urządzenia.

Czasami producenci stosują szybę refleksyjną od wewnętrznej strony drzwi piekarnika. Zastosowanie szyby refleksyjnej od wewnątrz piekarnika powoduje zmniejszenie temperatury na jego froncie o 15%.

System chłodzenia obudowy piekarnika

Kolejnym udogodnieniem, a zarazem zabezpieczeniem, jest system chłodzenia obudowy piekarnika. Oczywiście nie chodzi tylko o zabezpieczenie sąsiadujących z pracującym urządzeniem mebli przed niepożądanym nagrzewaniem, które w efekcie może prowadzić do ich uszkodzenia, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo ludzi, a zwłaszcza dzieci. Chłodna obudowa zapewni spokój ducha rodzicom i ustrzeże dzieci przed poparzeniami.

Blokada ustawień/ przycisków

Piekarniki posiadają niezwykle pomocną funkcję z punktu widzenia bezpieczeństwa, zwłaszcza bezpieczeństwa dzieci. Jest to funkcja blokady. To rozwiązanie sprawia, że nieautoryzowane używanie piekarnika staje się niemożliwe.

Blokada drzwi

Piekarniki mogą być wyposażone w możliwość zablokowania drzwi podczas pieczenia. Oczywiście jest to bezcenna opcja, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

Prowadnice teleskopowe

Piekarniki mogą posiadać prowadnice teleskopowe, służące do bezpiecznego i łatwego wysuwania tac z gorącymi potrawami z wnętrza piekarnika. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik uniknie przypadkowego poparzenia.

Istnieją systemy pozwalające wysunąć teleskopowo wkłady całkowicie. Taki system sprawia, że absolutnie bezpiecznie możemy wysunąć naszą potrawę z wnętrza urządzenia, bez ryzyka, że wyląduje ona na podłodze. Ryzyko poparzenia dzięki temu rozwiązaniu praktycznie nie istnieje. Dodatkowo, specjalne drabinki boczne ułatwiają wysuwanie wkładów.

Inne systemy pozwalają na wyciągnięcie wkładu aż do 2/3 jego długości bez obaw, że wkład może się przechylić i jego zawartość może się wylać. Kolosalnie poprawia to bezpieczeństwo użytkowania piekarnika. Dzięki temu rozwiązaniu możemy sprawdzić jakość wypieku bez konieczności wkładania rąk do gorącego wnętrza urządzenia.

Estetyka a funkcjonalność

Piekarniki często należą do określonej linii stylistycznej i technologicznej, w której zaprojektowano również inne sprzęty AGD danego producenta. Dzięki podobnym materiałom, z których wykonano urządzenia, zbliżonym wyglądem przyciskom sterującym i wyświetlaczom, wszystkie produkty bardzo pasują do siebie i stanowią estetycznie zgrany zespół.

Osobną uwagę należy poświęcić wyświetlaczom i programatorom. Zaawansowane wyświetlacze kolorowe TFT LCD o wysokiej rozdzielczości, pozwalają na zapoznanie się z bogatym menu ekranowym piekarnika.

Poziom estetyczny i możliwości technologiczne programatora niejednokrotnie budzą respekt. Dzięki intuicyjnemu menu, animowanej grafice ikon oraz nieskomplikowanej nawigacji mamy zagwarantowany niezwykły komfort użytkowania.

Piekarniki są wyposażone również w funkcję zegara. Do wyboru mamy: zegar analogowy, standardowy i cyfrowy. Interaktywny ekran dotykowy oferuje możliwość szerokiego wyboru motywów kolorystycznych. Inteligentny programator daje możliwość skorzystania z jednej z kilkunastu wersji językowych. Menu piekarnika pozwala dowolnie wybrać dźwięki poruszania się po menu, zakończenia pracy, nagrzewu piekarnika itp.

Piekarniki posiadają dostępną na złączu USB aplikację, która pozwala w pełni wykorzystać ich zaawansowaną funkcjonalność. Modele dają możliwość dodawania, kadrowania i zapisywania (tworzenia katalogu) ulubionych zdjęć użytkownika. Mogą być one wyświetlane na ekranie programatora. Dodatkowo urządzenia mogą być wyposażone w pendrive z aplikacją desktopową.

Programatory piekarników są sterowane dotykowo. Wyświetlacz niejednokrotnie poinformuje nas o właściwym poziomie pieczenia – jest to automatyczna rekomendacja, do której warto się zastosować.

Panel sterujący piekarnika może być wykonany z nierdzewnej stali, odpornej na zabrudzenia odciskami palców. Dzięki specjalnej powłoce panel jest zawsze doskonale czysty i nie ma na nim najmniejszych śladów po dotyku.

Wyposażenie

Producenci wyposażają piekarnik w akcesoria, ułatwiające jego użytkowanie. Otrzymamy więc wkłady emaliowane do pieczenia, których możemy użyć do przygotowywania pieczonych mięs, drobiu, ryb, ciast i zapiekanek. Dodatkowo – wkłady głębokie emaliowane, służące do pieczenia dużych pieczeni. Ponadto często na standardowym wyposażeniu znajduje się chromowany ruszt, który może posłużyć również do stawiania na nim foremek z ciastem, tortownic, czy też naczyń do zapiekanek. Oczywiście spełnia on przede wszystkim swoją główną rolę, czyli bezpośrednio na nim można kłaść opiekane potrawy, np. drób, ryby, itp. Dodatkowo producenci wyposażają piekarniki w specjalny zestaw akcesoriów do gotowania na parze, o ile piekarnik posiada taką funkcję. Piekarniki posiadają także drabinki boczne, ułatwiające wysuwanie wkładów. W przypadku, gdy są one zdejmowane, można je zwykle łatwo zdemontować i bardziej dokładnie umyć.

Niektóre piekarniki posiadają na swoim wyposażeniu rożen. Rożen służy do przygotowania smakowitych dań z kurczaków. Mięso dzięki takiej obróbce cieplnej jest równomiernie dopieczone, soczyste i pozbawione w dużej mierze tłuszczu, ponieważ nim nie nasiąka, jak podczas zwykłego pieczenia w brytfannie.

Jeśli piekarnik posiada termo sondę, ułatwia nam to kontrolę nad prawidłowością pieczenia – dzięki niej możemy ocenić, jaką temperaturę posiada przygotowywana potrawa.

Często stosuje się podwójne oświetlenie wnętrza piekarnika za pomocą lamp halogenowych, umieszczonych po bokach komory, co umożliwia stały wgląd w proces pieczenia. Dzięki temu możemy dogłębnie ocenić jakość naszego wypieku. System ten nie powoduje jednak dodatkowego zużycia energii, ponieważ po rozpoczęciu pieczenia jest wyłączany automatycznie, światło włącza się ponownie po otwarciu drzwiczek. Na chwilę możemy również włączyć lampę w trakcie pieczenia, używając odpowiedniego przycisku. A także można całkowicie wyłączyć oszczędzanie energii, jeśli taką mamy wolę.

Przeczytaj więcej o piekarnikach: