Wszystko o piekarnikach: informacje, opinie, opisy, recenzje, nowości, oceny, rankingi, zdjęcia...

> Jaki piekarnik wybrać?

Jaki piekarnik wybrać?

Wybór piekarnika nie jest zadaniem łatwym. Mamy na naszym rynku kilkunastu wiodących producentów, Ci oferują kilkaset nowoczesnych urządzeń, każde piękne, naszpikowane funkcjonalnościami, które, jak zapewniają, ułatwią życie w kuchni nawet najbardziej opornym. Ale który z piekarników będzie tym najwłaściwszym dla nas? Postaramy się pomóc!

Wybierając piekarnik powinniśmy rozważyć szereg okoliczności i parametrów, aby wybór był trafny. Nie można co prawda nazwać wyboru piekarnika życiową decyzją, ale na pewno nie może to być decyzja tak niefrasobliwa jak kupno lizaka albo tygodnika ilustrowanego. Piekarnik, raz zagościwszy w naszej kuchni, raczej zabawi w niej na dłużej. Jest to spowodowane zarówno wysokością kwoty, jaką musimy zapłacić za to urządzenie, jak i najpopularniejszym sposobem aranżacji nowoczesnej kuchni, czyli stałą zabudową. Dlatego nie spieszmy się z wyborem tego współczesnego odpowiednika pierwotnego ogniska, przy którym skupiają się najbliżsi sobie ludzie i wdychają oszałamiające zapachy pieczystego. My Wam pomożemy w tym zakupie. Oczywiście możemy służyć tylko pełną, rzetelną informacją. O fundusze na urządzenie odpowiadające Waszym potrzebom i marzeniom, musicie się zatroszczyć sami. Aby jednakowoż nie przepłacać i wybrać naprawdę optymalnie skrojony na miarę Waszych potrzeb piekarnik, przygotowaliśmy szeroki przegląd urządzeń renomowanych producentów. Miłej lektury. I trafnych wyborów.

Zasilanie

Jednym z podstawowych pytań o rodzaj piekarnika jest sposób jego zasilania. Wybór często jest zdeterminowany przez warunki od nas niezależne. Brak dostępu do gazu na nowopowstających osiedlach ogranicza nasz dylemat dotyczący wyboru zasilania – elektryczny piekarnik jest jedyną dostępną opcją. Kiedy natomiast możemy wybierać, ponieważ warunki obiektywne nie zawężają możliwości, możemy podjąć pierwszą zasadniczą decyzję – czy piekarnik ma być elektryczny czy gazowy. Piekarniki gazowe wybierane są stosunkowo rzadko przez klientów, choć jedną z ich podstawowych zalet jest cena – są one tańsze niż elektryczne. Ponadto koszty eksploatacji tego typu urządzeń są niższe. Przewagę piekarników elektrycznych stanowią natomiast względy bezpieczeństwa oraz równomierne opiekanie przygotowywanych potraw. Ponadto w przypadku piekarników elektrycznych istnieje często możliwość ich automatycznego czyszczenia. Ich gazowe odpowiedniki nie posiadają takiej opcji. Oczywiście, zawsze możemy iść na kompromis i wybrać urządzenie „dwa w jednym”, czyli piekarnik elektryczno-gazowy. Wtedy na pewno nie grozi nam głód w przypadku przerwanej dostawy prądu lub gazu.

Parowy

Kiedy już zdecydowaliśmy o tym, jaki rodzaj zasilania nam odpowiada, możemy zająć się dalszą selekcją ofert. Możemy na przykład rozważyć zakup piekarnika parowego. To co jeszcze piętnaście lat temu wydawałoby się niezrozumiałą ekstrawagancją, dziś coraz częściej wypiera tradycyjne sposoby przygotowywania dań. Przyrządzanie dań na parze to najzdrowszy sposób obróbki cieplnej, jakiemu możemy poddać żywność. Zdrowszą formą jest tylko spożywanie produktów surowych – oczywiście nie wszystko da się w ten sposób zjeść i tutaj w sukurs przychodzą najnowsze technologie, które pozwalają na gotowanie dań w piekarniku na parze. Jeśli nie chcemy zawężać naszych możliwości wyłącznie do tego sposobu przygotowywania potraw, możemy wybrać tradycyjny piekarnik, ale z funkcją pary. W tym wypadku gotowanie na parze jest tylko jedną z dostępnych opcji w urządzeniu. Dziś możemy zjeść talerz brokułów na parze, jutro zaprosić przyjaciół na grillowane żeberka.

Ponieważ piekarników gazowych i parowych jest zdecydowanie mniej niż piekarników elektrycznych, aby ułatwić wyszukiwanie postanowiliśmy dokonać podziału na elektryczne i inne.

Pojemność i wymiary

Kolejnym zagadnieniem pod rozwagę jest pojemność piekarnika. I tutaj mamy do wyboru szerokie spektrum urządzeń od piekarników 44 litrowych do 66 litrowych, wszystko zależy od naszych potrzeb w tym zakresie. Oczywiście bardziej pojemne piekarniki dają większe możliwości jeśli chodzi o ilość przygotowywanych w tym samym czasie dań, lub też ich gabaryty. Z pojęciem wielkości, objętości, pojemności, związany jest temat wymiarów piekarnika. Dysponując niewielką przestrzenią możemy zdecydować się na zakup piekarnika kompaktowego, którego pojemność i wymiary są nietypowe w porównaniu ze standardowymi. Wysokość takich urządzeń oscyluje wokół 45 cm.

Aby ułatwić wyszukiwanie piekarników, podzieliliśmy je ze względu na pojemność i szerokość.

Podział wg pojemności:

Przedział: Pojemność:
Duże Powyżej 65 litrów
Średnie Od 50 do 65 litrów
Małe Do 50 litrów

Podział wg szerokości:

Przedział: Szerokość:
Szerokie Powyżej 60 cm.
Standardowe 60 cm (+/-)
Wąskie Poniżej 60 cm.

Tu zwracamy jedynie uwagę, że przedział „standardowy” będzie obejmował również modele nieco węższe i nieco szersze od 60 cm.

Sterowanie

Musimy również rozważyć kwestię sterowania. Jeśli zdecydujemy się na kupno piekarnika ze sterowaniem do płyty, wszystkie pokrętła potrzebne do kierowania pracą płyty kuchenki będą umieszczone na piekarniku. Tym samym łatwiej będzie utrzymać w czystości płytę. Z drugiej strony, takie rozwiązanie, jakkolwiek korzystne z punktu widzenia praktycznego i estetycznego, ogranicza nasze możliwości, jeśli chodzi o umiejscowienie piekarnika w kuchni. Jedynym możliwym sposobem montowania piekarnika będzie w tym wypadku ulokowanie go pod płytą kuchenną. Piekarnik z niezależnym sterowaniem natomiast, będzie mógł być umieszczony w słupku albo zabudowany pod blatem, ale z dala od płyty.

Marka

Wybór marki wydaje się być najmniej istotny. W Polsce mamy dostępną ofertę kilkunastu producentów sprzętów AGD, którzy mają w swojej ofercie piekarniki. Łącznie blisko pół tysiąca modeli. Nie powiemy, który piekarnik i jakiej marki wybrać. To zostawimy Tobie, drogi użytkowniku. Mamy jednak nadzieję, że szczegółowe opisy tych wszystkich piekarników, jakie przygotowaliśmy, pomogą Ci w dokonaniu trafnego wyboru. I zachęcamy do wyboru urządzeń produkowanych w Polsce, wszak Polska jest czołowym producentem AGD w Europie.

Przeczytaj więcej o piekarnikach: